Copy
View this email in your browser
#2 

Ahoj, 
za celý tím Akadémie Ti prajem krásne a oddychové sviatky. Načerpaj čo najviac a kvalitne. Dnes sa venujeme maľbe, ktorú sme vybrali vo veľkonočnej tématike.

Miroslava Duranková

 
Ako vojak zachránil "najlepší obraz na svete"

Počas druhej svetovej vojny bolo talianske mestečko Sansepolcro* okupované nemeckou armádou a opozičné sily vydali rozkaz mesto bombardovať. Zabránil tomu vojak Tony Clark**, ktorý si pamätal, že v knihe od Aldousa Huxleyho, anglického spisovateľa a filozofa, čítal o tomto meste, že je síce malé, ale skrýva v sebe “najlepší obraz na svete”. Myslel tým fresku na stene vtedajšej radnice od renesančného maliara Piera della Francesca s názvom Vzkriesenie z roku 1470.

Tony Clark pozastavil bombardovanie a keďže nemecké vojská napokon aj tak ustúpili, k bombardovaniu neskôr nedošlo a mesto, ako aj táto freska boli zachránené. Udialo sa tak iba preto, že jeden sčítaný vojak zasiahol a prihovoril sa, aby zachránil krásu, mesto a ľudí. 

Príbeh vzkriesenia si môžete detailnejšie prečítať v Evanjeliu od sv. Matúša (kapitoly 27-28). Dôležitou súčasťou príbehu je, že hrob Ježiša bol strážený rímskymi vojakmi, lebo sa Židia báli, že by mohli telo Krista ukradnúť jeho učeníci. No vojaci zaspali a vtedy sa diali veci.

Otázky na detailnejšie pochopenie obrazu:

  • Ako vieme, že ide o rímskych vojakov? 

  • Ako na vás pôsobí vzkriesený Kristus? 

  • Čo vám svojím pohľadom hovorí? 

  • Aký je rozdiel medzi stromami napravo a naľavo? 

  • Čo môže symbolizovať ich rozdielnosť? 

  • Vybrali by ste sa cestou napravo alebo naľavo? 

  • Prečo bola táto freska namaľovaná v radnici? 

 

*Názov mesta Sansepolcro znamená po taliansky “svätá hrobka”, legenda hovorí, že mesto bolo založené dvoma mužmi, ktorí z Jeruzalema doniesli relikvie svätého hrobu.
**Zdroj inšpirácie tohto článku: Video od Smarthistory: A Renaissance masterpiece nearly lost in war: Piero della Francesca, The Resurrection, Uverejnené 21.5.2020.
 
Pierro della Francesca: Vzkriesenie, r. 1470
Tony Clark
Pozvanie na podujatie:
Ak ti výška nestačí

Ak premýšľaš ako asi vyzerá taký život po strednej škole, ako si vyberať univerzitu a aké ďalšie možnosti na teba "tam vonku" čakajú, prihlás sa na prvé podujatie zo série Keď ti výška nestačí a vypočuj si príbehy tých, ktorí to "už majú za sebou". Prvým hosťom je Jakub Betinský zo známeho podcastu Pravidelná dávka. Jeho cesta k tomu, kým je dnes, bola veľmi zaujímavá - nechaj sa inšpirovať jeho príbehom.

V piatok 9. apríla o 18.00 ONLINE

Prihláška na podujatie
Instagram
Facebook
Website
© 2021 Akadémia veľkých diel

Námestie padlých hrdinov 7, P. O. Box 51, 900 28 Ivanka pri Dunaji
dobryden@akademiavelkychdiel.sk

Tento e-mail dostávate, lebo ste v minulosti prejavili priazeň Akadémii veľkých diel. Ak si od nás podobné novinky dostávať neželáte, odhláste sa  kliknutím sem.
 


This email was sent to <<Email Address>>
why did I get this?    unsubscribe from this list    update subscription preferences
Akadémia veľkých diel · postova schranka 51 · Namestie Padlych Hrdinov 7 · Ivanka Pri Dunaji 900 28 · Slovakia

Email Marketing Powered by Mailchimp