Počas druhej svetovej vojny bolo talianske mestečko Sansepolcro* okupované nemeckou armádou a opozičné sily vydali rozkaz mesto bombardovať. Zabránil tomu vojak Tony Clark**, ktorý si pamätal, že v knihe od Aldousa Huxleyho, anglického spisovateľa a filozofa, čítal o tomto meste, že je síce malé, ale skrýva v sebe “najlepší obraz na svete”. Myslel tým fresku na stene vtedajšej radnice od renesančného maliara Piera della Francesca s názvom Vzkriesenie z roku 1470.
Tony Clark pozastavil bombardovanie a keďže nemecké vojská napokon aj tak ustúpili, k bombardovaniu neskôr nedošlo a mesto, ako aj táto freska boli zachránené. Udialo sa tak iba preto, že jeden sčítaný vojak zasiahol a prihovoril sa, aby zachránil krásu, mesto a ľudí.
Príbeh vzkriesenia si môžete detailnejšie prečítať v Evanjeliu od sv. Matúša (kapitoly 27-28). Dôležitou súčasťou príbehu je, že hrob Ježiša bol strážený rímskymi vojakmi, lebo sa Židia báli, že by mohli telo Krista ukradnúť jeho učeníci. No vojaci zaspali a vtedy sa diali veci.
Otázky na detailnejšie pochopenie obrazu:
-
Ako vieme, že ide o rímskych vojakov?
-
Ako na vás pôsobí vzkriesený Kristus?
-
Čo vám svojím pohľadom hovorí?
-
Aký je rozdiel medzi stromami napravo a naľavo?
-
Čo môže symbolizovať ich rozdielnosť?
-
Vybrali by ste sa cestou napravo alebo naľavo?
-
Prečo bola táto freska namaľovaná v radnici?
*Názov mesta Sansepolcro znamená po taliansky “svätá hrobka”, legenda hovorí, že mesto bolo založené dvoma mužmi, ktorí z Jeruzalema doniesli relikvie svätého hrobu.
**Zdroj inšpirácie tohto článku: Video od Smarthistory: A Renaissance masterpiece nearly lost in war: Piero della Francesca, The Resurrection, Uverejnené 21.5.2020.
|