Ortogonal Geodesi AB

Pressmeddelande 2010-08-27:

Nollenergihus planeras i Haninge

Ross Arkitektur & Design och Ortogonal inleder ett nära samarbete för att bygga ett högkvalitativt, vackert och unikt hus – med 0 kronor i energikostnader. Ett nollenergihus. I dag finns passivhus och andra hus med mycket låg energikostnad. Ross Arkitektur & Design och Ortogonal vill föra arkitektur och byggnadsteknik ett steg längre.

— Vi ska visa att vi kan skapa ett hus där livskvalité, miljömedvetande och extremt låg energikostnad går hand i hand, säger arkitekt Pål Ross, VD för Ross arkitektur & design, senast uppmärksammad för sitt pris för Sveriges vackraste Villa 2009.

Ortogonal, som är det ledande mätkonsultföretaget i Stockholmsregionen, drivs av VD Magnus Gustafsson. Ortogonal arbetar även som byggkonsult och KA (kontrollansvariga), specialiserade på lågenergi- och passivhus. Magnus Gustafsson blir under hösten en av Sveriges första certifierade passivhusbyggare med riksbehörighet från SP-SITAC.

— Pål Ross tänker rätt. Han tillhör de få arkitekter som verkligen har förstått vilka krav lågenergihus ställer. Han tar hänsyn till placeringen av rummen med tanke på solinstrålning, tjockleken på väggar, fönster och energisystem och styrning av detta, säger Magnus.

Det nya nollenergihuset är ritat för att byggas i Vendelsö, Haninge kommun. Byggstart är planerad till vintern 2010.

För mer information, kontakta

Du får detta pressmeddelande då vi tror att du är intresserad av det Ortogonal arbetar med.

Ta bort <<Email Address>> från listan | Skicka vidare pressmeddelandet | Ändra dina uppgifter

Ortogonal Geodesi AB
Hästholmsvägen 25
Nacka 131 71
Sweden

Add us to your address book

Ortogonal Geodesi AB Copyright (C) 2012




Email Marketing Powered by MailChimp